VMware Workstation Üzerinde VM Şablonu Oluşturmak

Merhabalar, bu yazımda VMware Workstation Üzerinde VM Şablonu Oluşturmayı anlatacağım. Kendim için sunucu kurduktan sonra birçok konfigürasyon yapıyorum. Bunların bana zaman kaybettiğini düşünerek kendime bir şablon hazırlayıp bundan sonra onun üzerinden kurulum yapmaya karar verdim.

Şablon olarak kullanacağımız sunucunun donanım özelliklerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Disk alanını yüksek vermemiz gelecekte küçültmemiz gerektiğinde bize zorluk çıkarabilir.

İşleme başlamak için yönetici olarak CMD çalıştırıyoruz.

Resim-1

“dism /online /cleanup-image /StartComponentCleanup /ResetBase” komutu ile geçmiş sürümleri temizliyoruz. Bu bir insiyatif, benim için gerekmeyecek dosyaları temizliyoruz.

Resim-2

Çalıştır (Run) içerisine “sysprep” yazıyoruz. Karşımıza gelen dosya gezgininden “sysprep.exe” seçip çalışıtırıyoruz. Sysprep ile imaj alacağız.

Resim-3

Bu aşamada “Sistemi ilk çalıştırma deneyimi (OOBE)” seçiyoruz. “Generalize” seçeneğini işaretleyerek benzersiz olan sistem bilgilerini kaldıracaktır. İşlem bittikten sonra VM’i kapatması için “Shutdown” seçeneğini seçerek “OK” seçeneğiyle devam ediyoruz.

Resim-4

Burada işlemin başladığını görebiliriz. İşlem tamamlanınca sunucumuz kapanacaktır.

Resim-5

Sıradaki işlemimizde VMware Workstation içerisinde Snapshot alacağız. Bize Snapshot için bir isim ve açıklama soracaktır. Bu aşamada kendinize hatırlatıcı şeyler yazabilirsiniz.

Resim-6

Workstation içerisinde sunucumuzun ayarlarına giriyoruz.

Resim-7

Ayarlara girdikten sonra ”Advanced” daha sonra da işaretlediğim yerden Enable ediyoruz. Default olarak disable gelecektir.

Bundan sonra şablon üzerinden yeni sunucular kurmaya hazırız. Bu link üzerinden şablon üzerinden sanal sunucu kurduğumuz makaleye ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınızı iletisim@zeynelugurlu.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

TAGS: VMware, VMware Workstation, VM Template, Create Template, VM Clone