VMware Workstation Üzerinde Şablondan VM Kurulumu

Merhabalar, bu yazımda VMware Workstation Üzerinde VM Şablonu Oluşturmayı ve Şablondan VM Kurulumunu anlatacağım. Kendim için sunucu kurduktan sonra birçok konfigürasyon yapıyorum. Bunların bana zaman kaybettiğini düşünerek kendime bir şablon hazırlayıp bundan sonra onun üzerinden kurulum yapmaya karar verdim.

Şablon olarak kullanacağımız sunucunun donanım özelliklerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Disk alanını yüksek vermemiz gelecekte küçültmemiz gerektiğinde bize zorluk çıkarabilir.

Resim-1

Template olarak ayarladığımız sunucu üzerinden Clone oluşturarak ilerleyeceğiz. Clone seçeneğini seçtikten sonra karşılama ekrana gelecektir. Next seçeneğiyle devam ediyoruz.

Resim-2

Burada bize sanal sunucumuzun bir template olduğunu yanlızca Snapshot üzerinden klon oluşturabileceğimizi söylüyor. Biz de oluşturduğumuz Snapshot’ı seçerek devam ediyoruz.

Resim-3

Bu aşamada bize klon türümüzü soruyor.

Create a linked Clone: Minimum disk alanı kullanımıyla yeni sanal makine oluşturulacaktır. Şablondan oluşturulan makinenin düzgün çalışması için şablon sanal makineye ihtiyacı vardır. Bu, şablondan oluşturulan makineyi şablon sanal makinesine bağımlı hale getirir. Şablonun taşınması veya silinmesi şablondan oluşturulan makineleri etkileyecektir.

Create a full Clone: Yeni sanal makine, şablon sanal makinenin tam olarak klonu olacaktır. Ayrıca Template’den oluşturulan makinenin gelecekte şablon dosyalarına ihtiyaç duymaz, bu nedenle şablondan oluşturulan yeni sanal makine tamamen bağımsız olacaktır.

Burada kendimize uygun olanı seçebiliriz. Ben tam bağımsız tercih edeceğim.

Resim-4

Burada kurulan sanal makinemize bir ad ve dosya yolu belirliyoruz. Ardından “Finish” seçeneğini seçiyoruz ve kurulum işlemi başlamış oluyor.

Resim-5

İşlemimiz tamamlandı. Yeni sanal makinenizi çalıştırabilir ve kolaylığın keyfini çıkarabilirsiniz.

Siz de bu adımları takip ederek VMware Workstation üzerinde şablon üzerinden kurulum yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınızı iletisim@zeynelugurlu.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

TAGS: VMware, VMware Workstation, VM Template, Create Template, VM Clone