Runecast ile Konfigürasyon Yönetimi

Konfigürasyon yönetimi, yazılım sistemlerinin ve donanım bileşenlerinin konfigürasyonlarını tanımlama ve izleme sürecidir. Bir sistemdeki değişikliklerin kontrollü ve tutarlı bir şekilde yapılmasını sağlamak için kullanılır. Bu değişiklikleri zaman içinde izlemek, bir sistemin farklı sürümleri arasındaki çakışmaları belirlemeye ve çözmeye yardımcı olur.

Konfigürasyonlar düzgün yönetilmezse, değişiklikleri izlemek zor olabilir. Bu sistemlerde hatalara ve tutarsızlıklara yol açarak gerektiğinde değişiklikleri geri almayı zorlaştıracaktır.

Konfigürasyonları yönetmek, bir sistemin bütünlüğünü korumak için gereklidir. Sisteminizdeki değişikliklerin iyi bir şekilde görülebilmesi, güvenlik açısından güçlü bir başlangıç ​​noktasıdır. Ayrıca, altyapınız genelinde tutarlı yapılandırma elde etmek, kararlılık ve öngörülebilirlik için çok önemlidir.

Zorluklar

CIS veya diğer güvenlik standartları tarafından sağlanan sağlamlaştırılmış görüntülerin bir sistemin güvenli bir şekilde dağıtılmasını kolaylaştırabilir. Bu yapılandırmayı sürdürmenin zor ve sancılı bir süreç olabileceğini unutmamak önemlidir. İdeal konfigürasyondaki bu değişiklik, ‘Yapılandırma Kayması’ olarak bilinir. Şirket İçi, Bulut, Kubernetes ve farklı işletim sistemlerine yayılmış hizmetlere sahipken, bu yapılandırmaları yönetmenin ve altyapınızdaki değişiklikleri takip etmenin karmaşıklığını biliyoruz. Bir Configuration Drift Management sistemi olmadan ortamınızda nelerin değiştiğini bulmak, olayları ve günlükleri aramak ve incelemek saatler sürebilir.

Yapılandırmalar Nasıl Yönetilir

Yapılandırmaları yönetmenin çeşitli yolları vardır, ancak en yaygın yaklaşım bir yapılandırma yönetim sistemi kullanmaktır. Konfigürasyon yönetim sistemi, konfigürasyonları izleme ve yönetme sürecini otomatikleştirmeye yardımcı olan bir çözüm veya araçtır. Konfigürasyon yönetim sistemleri tipik olarak konfigürasyonlar hakkındaki bilgileri bir veritabanında depolar. Konfigürasyonları farklı zaman periyotlarında incelemek ve karşılaştırmak için bazı araçlar sağlar.

Runecast ile Daha Kolay ve Otomatik Çözüm

Runecast‘teki adıyla Konfigürasyon Kasası, farklı zaman noktalarında konfigürasyonları incelemenize ve karşılaştırmanıza olanak tanır. Yapılandırma Kasamız, zamanda istediğiniz kadar geriye gitmenizi sağlar. Mevcut konfigürasyonunuzda herhangi bir değişikliğin ne zaman ve nerede meydana geldiğini karşılaştırmak ve görmek için bir geçmiş referans noktası seçebilirsiniz.

Resim-1

Herhangi bir nesne veya konfigürasyon taramasını seçebilirsiniz. Bunu temeliniz ile diğer varlıklarınız arasındaki tüm farkları anında görmek için bir temele dönüştürebilirsiniz.

Resim-2

Runecast, sisteminizin mevcut yapılandırmalarını analiz geçmişinizdeki diğer herhangi bir zaman dilimiyle karşılaştırmanız için size bir Tarihsel Değişiklikler seçeneği sunar.

Resim-3

Neden Runecast?

Runecast, ortamınızın güvenliğini sağlama hızınızı artırır.
Runecast, AWS, Azure, GCP, Kubernetes, VMware vSphere, Horizon, NSX-T ve VMware Cloud Director (vCD) ile Windows ve Linux’u kapsar. Böylece tüm altyapınızdaki değişiklikleri tek bir platformda izleyebilirsiniz.

Runecast; Konfigürasyon yöneticiniz olarak denetime hazır olmanıza yardımcı olur, sorun giderme süresini kısaltır ve her türlü özel konfigürasyon analizi için merkezi bir yer olarak hizmet eder.

Runecast ile Yapılandırmaları Yönetin

Uyumlu bir ortam için güvenlik açıklarını sürekli takip edin!

Ücretsiz deneme sürümünü indirin