Bir OU Altındaki Kullanıcıları Gruba Ekleme Ve Çıkarma

Merhabalar, bu yazımda öncelikle bir OU altındaki kullanıcıları CSV formatında dışarı aktaracağım. Dışarı aktardığım kullanıcıları belirlediğim bir gruba üye edeceğim veya bir gruptan çıkaracağım.

Ben bu Scripti düzenlediğim müşterimde Azure AD ile otomatik lisans ataması yapıyorum. (Bu konu hakkında bilgi için iletisim@zeynelugurlu.com veya İletişim sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.) AD hiyerarşisini incelediğimde bazı kullanıcılar ayrıldıktan sonra grup üyeliğinin devam ettiğini bulgusuna rastladım. Buna müdahale etmek amacıyla bu Scripti düzenledim.

Scripte aşağıdaki linkler ile erişebilirsiniz. Emin olmadığınız veya hata aldığınız durumlarda İletişim sayfasından veya mail adresim üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Github üzerine eklediğim Scripti olduğu gibi indirip çalıştırabilirsiniz. Script çalışınca size bazı değişkenleri soracaktır. Çalışan Script üzerinde sizin girdiğiniz değişkenler haricinde işlem yapmayacaktır. Scripti indirmeden incelemek isterseniz CODE klasörünü inceleyebilirsiniz.

Scripti çalıştırmadan önce incelemeniz size fayda sağlayacaktır.

Gruba ekleme: https://github.com/Zeynelugrl/add-group-membership-in-ad

Gruptan çıkarma: https://github.com/Zeynelugrl/remove-group-membership-in-ad

Konuyla ilgili sorularınızı İletişim sayfasından veya iletisim@zeynelugurlu.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

Referanslar: https://www.alitajran.com/