Windows Sunucumuzu Domaine Alırken “Could Not Be Contacted” Hatası

Merhabalar, bu yazımda Windows sunucumuzu domaine alırken “Could Not Be Contacted” hatasının çözümünü anlatacağım. Bu yaşanan sorunun nedeni domaine almak istediğimiz cihazın Domain Controller ile haberleşememesinden kaynaklanmaktadır.

Öncelikle network yapımızda bir Firewall varsa oradan izin vermemiz gerekmektedir. Ağ izni verilmiş ise CMD üzerinden DC sunucumuza ping atarak test edebiliriz.

Bizim bu makalede ele alacağımız konu DNS’lerimizin kontrolü olacak. DC ve domaine alınmak istenen cihaz arasında trafik varsa DNS Sunucumuzu Restart edebiliriz. Hepsinden öncesinde DNS konfigürasyonumuzu kontrol etmeliyiz.

Resim-1

Domaine almak istediğimiz cihazda aldığımız hata bu şekildedir. Bunun için öncelikle DNS konfigürasyonumuzu kontrol etmeliyiz.

Resim-2

Ağ bağdaştırıcısı ayarlarını açıyoruz. Bunun için kısayol “Win+R” kombinasyonu ile Run(Çalıştır) açıyoruz. Açılan ekrana “ncpa.cpl” komutunu girmemiz yeterli.

Ağ bağdaştırıcısını açtıktan sonra bağlı olan Network kartını seçerek sağ tıklıyoruz. Ardından “Properties” seçeneğini seçiyoruz.

Resim-3

DNS ayarlarımızı IPv4 içinde yapacağız. Üzerine çift tıklıyoruz.

Resim-4

Kontrol ediyorum ve Google DNS girildiğini görüyorum. Bu şekildeyken sunucumuzu domaine alamayız. Karşılaştığımız hatanın sebebi de budur. Bizim için burada Domain Controller DNS sunucumuz olacak.

Preferred DNS Server kısmına PDC bilgilerini giriyoruz.

Alternate DNS Server kısmına ADC bilgilerini giriyoruz. Ardından onaylayıp çıkıyoruz.

Resim-5

Benim kurduğum sunucu ADC olduğu için Alternate kısmına 127.0.0.1 yani LocalHost girebiliriz. İşlemleri onaylayıp çıkıyoruz. Tekrardan domaine almayı deneyeceğiz.

Resim-6

Domain bilgilerini giriyorum.

Resim-7

Burada Active Directory üzerindeki yetkili kullanıcı bilgilerini giriyoruz.

Resim-8

Bilgiler doğruysa domaine alma işlemimiz tamamlanmış oluyor. Cihazı restart edip domain kullanıcımız ile oturum açabiliriz.

Siz de bu adımları takip ederek cihazınızı domaine alabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Konuyla ilgili sorularınızı iletisim@zeynelugurlu.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

TAGS: Domaine Alamamak, Join Domain Hatası, Sunucuyu Domaine Alamamak, Could Not Be Contacted