VMware ESXI Domaine Almak ve Active Directory Entegrasyonu

Merhabalar, bu yazımda VMware ESXI Domaine Almak ve Active Directory Entegrasyonunu anlatacağım. Yapacağımız işlemde öncelikle ESXI hostumuzu kullandığımız domain yapısına katacağız. Ardından Active Directory içerisine bir Security Group oluşturup, bu yetkiye sahip kullanıcıların arayüz aracılığıyla ESXI’a kendi kullanıcıları ile giriş yapmasını sağlayacağız.

Bu işlemler ile Default gelen “ROOT” kullanıcısı yerine kendi AD kullanıcımızı kullanabiliriz. Bu sayede yapılan işlemlerin hem hangi kullanıcı ile yapıldığını inceleyebileceğiz hem de Default ayarlardan kurtulmuş olacağız.

İşleme başlamadan önce ESXI hostumuzun NTP ayarlarını yapmamız gerekmektedir. Bu ayarları VMware ESXI NTP Yapılandırması makalemden takip ederek yapabilirsiniz.

Bu işlemler için ESXI ve Domain Controller arasındaki haberleşmeyi test etmemiz gerekmektedir.

Resim-1

VMware ESXI hostumuza giriş yapıyoruz.

Resim-2

ESXI arayüzümüze giriş yaptıktan sonra sırasıyla Manage>Security&Users>Authentication>Join Domain sekmelerine ilerliyoruz.

Resim-3

Gelen ekranda domain bilgilerini ve Admin bilgilerini giriyoruz. “Join Domain” seçeneğiyle devam ediyoruz. Domain Controller ve ESXI aralarında haberleşebiliyorlarsa cihazımız domaine alınacaktır. Eğer karşımıza hata geliyorsa izinlerimizi ve DNS ayarlarımızı kontrol etmemiz gerekmektedir.

Resim-4

Göründüğü gibi ESXI domaine alındı. Cihazımızı Active Directory içerisinde muhtemelen Computer OU içinde görebiliriz. Ben cihazı sunucuları tuttuğum OU içerisine taşıyorum.

Active Directory Konfigürasyonu

Sırada Active Directory ile entegrasyonu yapacağız. Bu entegrasyon için AD içerisinde bir Security Group oluşturmamız gerekmektedir. ESXI bize grup için “ESX Admins” ismini önermektedir. Ben bu isim ile devam edeceğim.

Resim-5

“ESX Admins” isminde bir Security Group oluşturuyorum. Üye olarak ESXI’a giriş yapmasına izin verilen kullanıcıları ekliyorum.

Grup adını değiştirmek istiyorsak sırasıyla Manage>System>Advanced Settings aşamalarına ilerliyoruz. “Config.HostAgent.plugins.hostsvc.esxAdminsGroup” ayarını buluyoruz. Edit diyerek içinde yer alan değere istediğimiz grup adını yazabiliriz.

Yaptığımız işlemi VMware ESXI arayüzünde test edeceğim.

Resim-6

Bilgilerimizi girerek giriş yapıyoruz.

Resim-7

Gördüğümüz gibi ESXI’a kendi AD kullanıcımız ile giriş yapabildik.

Siz de bu adımları takip ederek VMware ESXI Domaine Almak ve Active Directory Entegrasyonunu yapabilirsiniz. Umarım faydalı yazı olmuştur.

Konuyla ilgili sorularınızı iletisim@zeynelugurlu.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

TAGs: VMware, ESXI, NTP, ESXI Join Domain, ESXI Domaine Almak, ESXI Active Directory Entegrasyonu, ESXI AD Configuration, ESXI Domain Configuration